FB

Najdziwniejsze składniki perfum

Najdziwniejsze składniki perfum

Perfumy to specjalnie dobrana mieszanina różnych składników, która składa się na odczuwany zapach. Obok aromatów takich, jak nuty kwiatowe czy cytrusowe, w perfumach można się doszukać także niecodziennych domieszek, których raczej nie spodziewałybyśmy się znaleźć w naszych ulubionych kompozycjach.

 

Mieszanina zapachowa, jaką kupujesz w eleganckim flakoniku powstaje poprzez połączenie wielu składników. Składają się na nią przede wszystkim olejki zapachowe, środki wzmacniające zapach, rozpuszczalniki oraz substancje homogenizujące. Ilość olejków zapachowych decyduje, czy we flakoniku znajdują się ekstrakty perfum, perfumy, wody perfumowane czy toaletowe. Pośród tych wszystkich składników w perfumach mieszczą się też inne, niecodzienne domieszki. Oto kilka z nich.

Piżmo

Składnik ten nie tylko korzystnie wpływa na walory zapachowe całej kompozycji, ale także dodatkowo zwiększa jej trwałość. Ponadto piżmo działa na zmysły i już w starożytności wykorzystywano je jako afrodyzjak. Oryginalnie piżmo stanowi wydzielinę pochodzenia zwierzęcego i jest otrzymywane z gruczołów okołoodbytniczych piżmowca. Trudno uwierzyć, że składnik pochodzący z takiego źródła stanowi domieszkę wielu perfum, jednak piżmo można znaleźć w składzie wielu kompozycji zapachowych. Specjaliści od perfum wskazują, że piżmo przypomina zapach rozgrzanej słońcem skóry, dlatego często uznaje się je za feromon.

Jeśli chcesz poznać więcej sekretów piżma i jego zastosowania w przemyśle perfumeryjnym, zajrzyj do artykułu: https://blog.tagomago.pl/dlaczego-tak-chetnie-siegasz-po-perfumy-z-pizmem/

Ambra

Ambra nadaje perfumom balsamiczny, delikatnie morski aromat oraz znakomicie je utrwala. Specyfik ten ma pochodzenie zwierzęce i uzyskuje się go z przewodu pokarmowego kaszalotów. Naukowcy przypuszczają, że ambra powstaje w jelitach zwierząt prawdopodobnie na skutek niestrawności. Co ciekawe, przetwórstwo ambry w celach kosmetycznych jest długotrwałym procesem i może trwać nawet około pół roku. Obecnie coraz częściej zastępuje się ambrę żywicą ladanum otrzymywaną z niektórych gatunków czystka.

Kastoreum

Kolejna substancja, którą można znaleźć w perfumach, a która z pewnością wywołuje zdziwienie jest kastoreum. Jest to wydzielina o żółtej barwie, która pochodzi ze skóry bobra amerykańskiego. Po zasuszeniu i rozpuszczeniu w alkoholu kastoreum wydaje silny, rozgrzewający zapach, który intensyfikuje inne substancje zapachowe. Ponadto substancja ta stanowi znakomity utrwalacz zapachu.

Hyraceum

Istnieje także jeszcze jedna domieszka do perfum, która może wzbudzać mieszane emocje. Hyraceum samo w sobie stanowi wyjątkowa kombinację zapachową i specjaliści wskazują, że pachnie, jak połączenie piżma, tytoniu oraz drzewa agarowego. Skąd bierze się to połączenie? Hyraceum to nic innego, jak skamieniałe odchody niewielkich zwierząt, zamieszkujących Afrykę oraz Bliski Wschód. Góralek przylądkowy, bo tak właśnie zwierzę się nazywa, od wielu lat dostarcza przemysłowi perfumiarskiemu cennej substancji, dzięki której uzyskuje się wyjątkowe zapachy.