# # # # #

Czy paczki z Aliexpress mogą przenosić śmiertelnego koronawirusa?

Czy paczki z Aliexpress mogą przenosić śmiertelnego koronawirusa?

W internecie zaczynają krążyć informacje, jakoby przesyłki z Chin niosły za sobą ryzyko zakażenia koronawirusem 2019-nCoV. Ile jest w tym prawdy?
 

 

Naukowcy mówią, że póki co nie ma takiego zagrożenia. W naszym kraju i tak krąży zazwyczaj kilkanaście koronawirusów. Ten jest po prostu nowy i nieznany. Koronawirus potrzebuje żywego nosiciela. Nie jest w stanie przetrwać miesięcznej przeprawy na paczce z Chin.

Pamiętacie epidemię SARS? Tamten wirus był bardziej zjadliwy niż obecny. Nie było jeszcze wtedy Aliexpress, ale paczki i kontenery z towarem płynęły tak samo. Samoloty z paczkami tak samo były dystrybuowane, jak i teraz, choć w mniejszej skali. Wtedy nie było problemu z przenoszeniem SARS tą drogą, tak więc tym bardziej teraz powinniśmy być spokojni.
 

Według obecnych danych śmiertelność wirusa wynosi 2-3 proc. To mniej niż w przypadku innego groźnego koronawirusa SARS. Jednak, jak podkreślają specjaliści, SARS zakaził 8 tys. ludzi w ciągu kilku miesięcy, a wirus z Wuhanu zaraził 4,5 tys. osób w niespełna miesiąc. To może oznaczać, że choć wirus z Wuhanu jest mniej śmiertelny, to ostatecznie ofiar będzie więcej, bo po prostu zakazi znacznie więcej ludzi niż SARS.

Światowa Organizacja Zdrowia jeszcze nie ogłosiła stanu wyjątkowego, tj. nie uznała, że wirus stanowi „zagrożenie dla zdrowia publicznego innych państw poprzez międzynarodowe rozprzestrzenianie się choroby, potencjalnie wymagające skoordynowanej reakcji międzynarodowej”.

Na wesoło:)
 

Niby

Zatrzymajmy się na chwilę, pomijając panującą pandemię i skorzystajmy z Aliexpress Polska Wersja  aby coś kupć. 

Zobacz ofertę: Sukienki Aliexpress