# # # # #

Co to smartwatch - ile kosztuje i jak działa?

Co to smartwatch - ile kosztuje i jak działa?

Czym jest smartwatch? To bardzo inteligentny, elektroniczny zegarek, który dostarcza nam szereg różnorodnych funkcji każdego dnia, czy to w domu czy w pracy. Oczywiście podstawową jego funkcją jest data i godzina, natomiast to tylko dwie z wielu bardzo przyadtnych funkcji tego zacnego urządzenia. W zależności od tego, jaki model urządzenia wybierzemy, otrzymamy konkretną ilość funkcjonalności. W dzisiejszym wpisie postaramy się opowiedzieć o tych, najbardziej wypasionych. Tak więc, prócz godziny i daty, użytkownik może także wykonywać połączenia telefoniczne i głosowe, a do tego pisać smsy i robić zdjęcia. Wiele osób obawia się zegarka typu smartwatch ze względu na jego małe rozmiary. Podstawowym pytaniem, jakie sobie zadają osoby niezdecydowane jest "Jak ja będę dzwonić, a co dopiero pisać smsy i robić zdjęcia na takim maleństwie?". Problem w tym, że te osoby nigdy nie miały takiego zegarka, który dostarcza w/w funkcje. Jest to inteligentny zegarek, który został zaprojektowany tak, aby funkcje które oferuje, były łatwo dostępne, a korzystanie z nich sprawiało frajdę. Smartwatche pozwalają na szybkie sprawdzenie "kto dzwoni" oraz "odrzucenie połączenia" albo "odpisanie na wiadomość". Idąc dalej, możemy wgrywać mapę do miejsca które chcemy odwiedzić, np. pieszo. A także wiele dziesiątek funkcji. Do naszych smartwatchy możemy także wgrywać aplikacje, co oznacza - iż ich funkcjonalność jest rozwojowa.

 

 

Ile kosztuje smartwatch?

 

To dla wielu z nas, bardzo ważne i istotne pytanie, które zadajemy sobie jeszcze przed doborem odpowiedniego smartwatcha. Ile kosztuje? To zależy. Od czego? Od marki, ilości funkcji i tak dalej. Najtańszą wersję możesz kupić już za 100 zł. Musisz jednak wiedzieć, że za pomocą tak taniego zegarka, niewiele będziesz mógł zrobić, prócz sprawdzenia daty, godziny, kto dzwoni, i co do nas ewentualnie ten ktoś napisał. Być może (z naciskiem na być może), producent (niewiadomego pochodzenia) dorzuci także moduł bluetooth albo wifi, bo jakoś zegarek musi się łączyć z telefonem. Oczywiście wypasione smartwatche (niektórzy piszą: smartłocz) np. apple watch, to koszt rzędu 2000 zł. Jak widzisz, przedział cenowy jest dość szeroki. Wszystko zależy od tego, jakie chcesz mieć bajery, i ile możesz wydać.

 

 

Jak działa smartwatch?

 

Smartwatch czy zwykły zegarek? Oto jest pytanie! Smartwatch działa poniekąd dokładnie tak jak zwykłe, zawieszane na dłoni za pomocą paska (najczęściej skórzanego lub gumowego) zegarki. Na pierwszym ekranie, wyświetla nam godzinę i datę. Wiele osób, które widzą u znajomych czy rodziny zegarek na ręce, nie zdaje sobie sprawę że to inteligentny zegarek, a to wszystko za sprawą pomysłowych projektantów. Oczywiście, ekran główny smartwatcha - może wyświetlać również inne informacje i dane z dostępnych funkcjonalności. Odpowiada za to, możliwość personalizowania tego urządzenia do woli. W rezultacie, możemy nad godziną lub datą, widzieć powiadomienie z wiadomością sms, która właśnie dotarła na nasz telefon komórkowy, albo mailową - że ktoś nam przysłał e-list. To zacne urządzenie, pozwala nam lepiej zarządzać naszym czasem. Zdarzy nam się od czasu do czasu, zapomnieć telefonu. Odpowiednie funkcje inteligentnego zegarka, przypomną nam o ważnym spotkaniu, czy np. treningu, który zaplanowalismy na dany dzień. To technologiczna nowość, do której przekonują się ludzie na całym świecie, a popularność rośnie z każdym dniem.

 

 

 

 

Co to jest smartwatch, to już wiemy! Teraz pora, poznać jego funkcje i możliwości!

 

Funkcje i możliwości smartwatcha. Aby nasz nowy nabytek, mógł poprawnie i w pełni nam służyć, powinniśmy go zaraz po pierwszym uruchomieniu, sparować z naszym telefonem komórkowym. Dokonuje się tego najczęściej za pomocą protokołu Bluetooth, seryjnie wdrażanego w obu urządzeniach. Inteligentne zegarki bezproblemowo ze sobą współgrają przy pomocy Bluetooth, co potwierdziło wiele godzin labolatoryjnych badań. Omówimy sobie teraz najbardziej popularne funkcjonalności dobrej klasy smartwatchy:

 

 • odbieranie i wykonywanie połączeń - to funkcjonalność podstawowa, o której wspomnieliśmy we wcześniejszej części niniejszej publikacji. Za pomocą odpowiedniego przycisku, możemy odbierać lub wykonywać połączenia na wybrany numer telefonu. Urządzenie posiada dane dotyczące kontaktów zapisanych na karcie SIM telefonu. Funkcja ta, jest niezwykle przydatna, w momencie, gdy nie mamy pod ręką telefonu, bo np. jedziemy samochodem lub nasze ruchy sa mocno ograniczone. Innym przypadkiem, kiedy zakup smartwatcha okazuje się być trafionym, jest praca, w której używanie telefonu nie jest zbyt mile widziane. Telefon w kieszeni, smartwach na ręce.
 • odbieranie i odpisywanie na wiadomości sms, whattsup, maile - to funkcja, która umożliwia odpisywanie z poziomu zegarka osobom, które przyslały do nas wiadomość, za pomocą SMS-a, przez whattsup-a lub messenger. Być może ktoś, napisał do nas również maila. Na niego także, za pomocą klawiatury systemowej, możemy odpisać bez najmniejszego problemu. Wysokie modele smartwatchy, posiadają również funkcję pisania za pomocą głosu, czyli ty mówisz, a zegarek sam pisze.
 • aparat - jest funkcją, która niekoniecznie jest potrzebna w tego typu sprzęcie. Zapewne za kilka lat, doczekamy się rewolucyjnej jakości, natomiast w chwili obecnej - zdjęcia nie powalają, bo urządzenie jest małe, i ciężko wpakować do niego dobrej klasy aparat.
 • lokalizator GPS - bardzo przydatna funkcja, za pomocą której sprawdzimy gdzie jesteśmy, znajdziemy drogę powrotną, lub przygotujemy sobie drogę, którą chcemy pokonać.
 • odtwarzacz MP3 - funkcja która daje możliwość słuchania muzyki, znajdującej sie na telefonie, lub w zegarku, o ile ten ma odpowiednią ilość pamięci wbudowanej ( w zależności od wybranego modelu). Dodatkowo, możemy korzystać z takich aplikacji jak youtube czy spotify, do słuchania muzyki
 • funkcje sportowe - czyli nic innego jak aplikacje Endomondo itp. Rejestracja aktywności fizycznej, liczenie kroków, mierzenie pokonanego dystansu, ilość spalanych kalorii, mierzenie pulsu oraz inne przydatne dla zdrowia funkcje.
 • płatności zbliżeniowe - niektóre modele zegarków smartwatch, wyposażono w moduł NFC, który umożliwia dokonywanie płatności zbliżeniowych w dowolnie wybranym sklepie, wyposażonym w terminal płatniczy (do płacenia kartą za zakupy)

 

 

 

Jaki smartwatch wybrać?

Obecnie na rynku, są dziesiątki, jak nie setki smartwatchy w ofercie. Urządzenia te, jak już wspominaliśmy różnią się ilością funkcji, ale nie tylko. Oczywiście nie ma znaczenia czy wybierzemy smartwatch męski czy smartwatch damski. W zależności od ceny, nasze urządzenie może różnić się systemem operacyjnym, rodzajem wyświetlacza, wielkością wyświetlacza, baterią, ładowarką, możliwością wymiany paska lub tarczy, a także wytrzymałością w przypadku ewentualnych upadków z większej wysokości.

 • ładowarka - w przypadku urządzeń pierwszej generacji, konieczne jest posiadanie specjalnego kabla, co w przypadku nagłej utraty zasilania może być kłopotliwe (bo np. nie mamy przy sobie zapasowego). Modele produkowane aktualnie, ładowane są bezprzewodowo. Smartwatch, wystarczy położyć na specjalnej ładowarce indukcyjnej, za pomocą której bateria naładuje się do 100% w szybkim czasie.
 • wytrzymałość - odpowiada za to materiał z jakiego smartwatch został wykonany. Warto zwrócić na to uwagę. Droższe modele są zazwyczaj wodoodporne i wykonane z materiałów o znacząco większej wytrzymałości. Dokładniejsze informacje, znajdziecie Państwo na kartach produktów.
 • system operacyjny - to podstawa naszego inteligentnego zegarka. Warto sprawdzić przed zakupem, czy będzie on kompatybilny z naszym telefonem, i czy dostarcza, funkcje które chcielibyśmy mieć.
 • rodzaj i wielkośc wyświetlacza - obecnie, smartwatche dostępne są z wyświetlaczami typu LCD, OLED, AMOLED i E-INK. Najpopularniejsze wielkości ekranów smartwatchy to 1,2 i 1,5 cala. Półtora calowy zegarek będzie nieco trudniej schować pod rękawem - ten fakt, trzeba mieć na uwadze.
 • bateria - wiadomo, że im większa, tym dłużej nasz zegarek będzie działał. Nie spodziewajmy się w tanich modelach, długo działającej na jednym ładowaniu baterii. Modele droższe (800 - 1000 pln) zaewniają działanie nawet na 4 dni!
 • wymiana paska lub wyświetlacza - w tanich urządzeniach, nie ma możliwości naprawy. Użytkownik zmuszony jest do wymiany całego urządzenia. Między innymi dlatego, ludzie decydują się na droższe smartwatche, ponieważ w nich, praktycznie wszystko można naprawić lub wymienić.

 

 

 

Jaka cena za smartwatch-a?

 

Ogromna ilość dostępnych smartwatchy, przygotowanych dla kobiet, mężczyzn i dzieci - dostępna jest od ręki, czy to w internetowych sklpeach, czy stacjonarnie. Jaka jest jednak ich realna cena? Zdecydowanie, cenę winduje nazwa marki. Za smartwatch apple, zapłacimy słono. Za model NONAME - zapłacimy grosze. Dopero teraz, możemy dodawać kolejne złotówki za funkcjonalności.

 

Jak już wspominaliśmy, tanie modele mniej znanych producentów, dostępne są w kwotach od 100 do 400 złotych. Niektórym to wystarcza. Natomiast, jeżeli chcemy posiadać na ręce, wypasiony smartwatch z liczną ilością funkcji i aplikacji, to musimy się liczyć z kosztem rzędu 500 - 2000 zł. Przy granicy 2000zł mowa już o urządzeniach topowych, marek takich jak: Apple, Samsung, XIAOMI itp.

 

Jakie funkcje będzie posiadał smartwatch za kwotę około 200 zł?

 

Będzie to urządzenie, wyposażone w dotykowy ekran, aplikacje związane ze sportem, z powiadomieniami o połączeniach głosowych i sms-ach.

 

Co otrzymam w smartwatchu za 1000 zł?

 

Jeżeli wybierzesz średniej klasy smartwatcha, otrzymasz dodatkowo moduł gps, nfc, lokalizator, odtwarzacz mp3, możliwość instalacji dodatkowych aplikacji, prowadzenie rozmów głosowych bezpośrednio przez zegarek.

 

Smartwatch za 2000-4000 zł! Jakie funkcje?

 

Wybierając mercedesa wśród smartwatchy, masz dostęp do wszystkich wymienionych w nieniejszym artykule funkcjonalności. Dodatkowo, twój zegarek, będzie posiadał np. skórzany pasek z możliwością personalizacji i późniejszej jego zmiany. Wyswietlacz dotykowy, wykonany będzie z najlepszej dostępnej na rynku szybki, a wszelkie podzespoły znajdujące się w środku - będą z najwyższej półki. Za pomocą tego urządzenia napiszesz sms-a, wiadomość na whattsupie, messengerze, zadzwonisz, nagrasz filmik, zrobisz zdjęcia, posłuchasz muzyki, wyszukasz informacji w internecie głosowo... i wiele wiele więcej. Dodatkowo, będzie to w pełni wodoodporne urządzenie.

 

 

 

Smartwatch dla dziecka

 

Rozważając zakup smartwatcha dla dziecka, warto rozważyć model tańszy, który spełni wyłącznie te potrzeby, na których nam najbardziej zależy. W znacznej większości, są to funkcje umożliwiające wykonywanie połączeń telefonicznych i SMS. Za pomocą zegarka, rodzic może skontaktować się ze swoim dzieckiem, lub wyslać mu wiadomość głosową. Na rynku dostępne są urządzenia w cenie około 150 złotych, które oferują te funkcjonalności. Jeżeli smartwatche mają być używane przez mniejsze dzieci, nie ma sensu wybierać drogiego modelu. Warto sprawdzić najpierw, czy poradzą sobie z obsługą. Mowa o dzieciach w wieku 4 - 7 lat. Większe nie będą miały problemu z obsługą.

 

Oprócz funkcji połączeń głosowych i tekstowych, dobrze by było, aby smartwatch dla dziecka, posiadał moduł GPS, który pokaże nam lokalizację naszego dziecka z dokładnością co do kilku metrów. Rodzic, będzie mógł sprawdzić gdzie jest dziecko, i czy bawi się tam gdzie bawić się miało. Jeżeli dziecko będzie w innym miejscu, za pomocą telefonu - rodzic będzie mógł szybko wytyczyć trase, aby do niego dotrzeć.

 

Powiadomienie S.O.S

 

Kupując smartwatch dla dziecka, koniecznie trzeba wybrać model, który będzie posiadał funkcję S.O.S. Gdy dziecko, znajdzie się w niebezpieczeństwie, lub będzie potrzebowało pomocy - wciśnie odpowiedni przycisk, a rodzice automatycznie otrzymają powiadomienie o lokalizacji dziecka, a do tego wykonane zostanie automatycznie połączenie głosowe zegarka dziecka z telefonem rodzica. Bardzo przydatna i potrzebna funkcja. Na szczęście, znajduje się w większości modeli, od najtańszych po najdroższe. Chwała za to producentom smartwatchy!

 

 

Jaka cena za smartwatch dla dziecka?

 

Prosty model kupimy już za 50 zł. To mały wydatek. Taki zegarek pozwoli na określenie miejsca, w którym przebywa dziecko, a także komunikację z nim. Droższe wersje do 200 zł, posiadają latarkę, możliwość nagrywania filmów i robienie zdjęć aparatem, a także kilka dodatkowych funkcjonalności. Najdroższe smartwatche dla dzieci, posiadające wszystkie funkcje, które przeznaczone są dla dzieci (w tym aplikacje typu YouTube Kids czy Netliks) kosztują w granicach 500 - 700 zł.