# # # # #

Kiedy jest halloween, co to jest za święto i skąd pochodzi?

Kiedy jest halloween, co to jest za święto i skąd pochodzi?

Halloween jest niczym inym jak amerykańskim świętem duchów, zyskujące na popularności nie tylko we wspomnianej właśnie Ameryce, ale i na całym świecie, w tym także i w Polsce. To kontrowersyjne święto wypada dokładnie 31 października każdego roku, tuż przed dniem Wszystkich Swiętych.

 

Halloween: Kiedy wypada halloween? Co to za święto?

 

Halloween to zwyczaj związany ze straszeniem, przemirzaniem drogi od domu do domu, w celu zbierania smakołyków, lub wykonywania tak zwanych psikusów. Do Państw, które najhuczniej obchodzą tę maskaradę zaliczamy między innymi: Stany Zjednoczone, Kanade, Irlandię, Wielką Brytanię i oczywiście Polskę. Chociaż do niedawna w naszym kraju, nie było to zbyt huczne święto - tak z każdym rokiem przybiera na sile i zainteresowaniu.

 

Halloweenowa dynia!

 

Kiedy jest halloween - to już wiemy. W Polsce halloween jest obchodzony głównie przez dzieci, które chcą się przebierać za straszydła i chodzić po domach, z koszyczkami przeznaczonymi na słodkości. Pierwszym elementem, który charakterystycznie przypomina o tym, że tuz tuz wypada halloween jest wycięta dynia, z zapaloną w środku świeczką. Organizowane sa nawet konkursy, w których wybiera się najlepszą dynię roku! W popularnym na calym świecie Aliexpress, można także kupić gotową dynię:

 

 

Kiedy halloween? 31 października!

 

Cukierek albo psikus. Takie słowa wypowiadają przebrane za straszydła dzieciaki, które chodzą po domach i zbierają smakołyki. Święta halloween dla dzieci, są obecnie, równie ważne jak i wszystkie pozostałe, w tym np. mikołajki. Zobacz nasze propozycje: prezenty na mikołajki.

 

Skąd pochodzi Hallowen?

 

Czas dowiedzieć się jaka była historia halloween. Wywodzi się z celtyckiego obrządku Samhain. Około dwa tysiące lat temu, gdy żegnano lato, a witano zimę oraz obchodzono święto wszystkich zmarłych - wymyślono święto Halloween. Celtowie to ludzie, którzy wierzyli, iż w dzień Samhain zacierała się granica między zaświatami a światem ludzi żyjących, czyli tym jaki znamy. W tym dniu, zarówno dobrym jak i złym duchom, udawało się przedostać do świata żywych. Z tego powodu czcono duchy przodków, zapraszano do domów, a duchy złe odstraszano. Właśnie dlatego wymyślono przebieranie się w straszne stroje. Ma to na celu odstraszanie złych duchów. Kluczowym elementem tego dnia, było również rozpalanie ognisk. Irlandczycy sprowadzili tę tradycję do Ameryki Północnej w XIX wieku. Zaś w drugiej połowie dwudziestego wieku, święto to zaczęło być popularne również w zachodniej Europe. Pod koniec lat dziewięćdziesiątych, Halloween pojawił się również w Polsce, dokładnie 31 października. W Polsce Halloween obchodzony jest do dnia dzisiejszego. Taka właśnie jest Halloween historia!

 

Oto kilka, ciekawych dekoracji, przebrań i gadżetów związanych ze świętem Halloween: