# # # # #

Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie na AliExpress

Wszystko, co musisz wiedzieć o bezpieczeństwie na AliExpress

Postawmy sprawę jasno – zakupy na AliExpress są bezpieczne, o ile robimy je z głową i wiemy, na co zwracać uwagę, by nie dać się oszukać. Tak jak w przypadku wielu platform tego typu i tutaj zdarzają się sprzedawcy, którzy żerują na naszych błędach i braku doświadczenia. Aby nie popadać w niepotrzebną paranoję i strach przed zakupami na AliExpress warto jest więc dowiedzieć, jak działa tamtejszy system zabezpieczeń i jakimi wskazówkami należy się kierować.

Luki w zabezpieczeniach AliExpress

W ciągu ostatnich kilku lat w AliExpress ujawniono tylko jedną ważną lukę w zabezpieczeniach. Dotyczyła ona skryptów krzyżowych (cross-site scripting - XSS), a ten sam problem pojawił się również na eBay. Ta luka umożliwiłaby osobie atakującej ujawnienie danych osobowych z niektórych przeglądarek, a badacze ujawnili, że można szybko pobrać ogromną ilość danych, jeśli błąd nie zostałby naprawiony – co na szczęście stało się od razu po zlokalizowaniu problemu.

Ponieważ AliExpress opiera się głównie na Alipay, międzynarodowym systemie płatności Alibaba, istnieją również dodatkowe niebezpieczeństwa. Po ujawnieniu usterki w aplikacji mobilnej, która umożliwiała wyłudzanie informacji w aplikacji, rozwiązano problem w ciągu sześciu tygodni.

Prawdziwe niebezpieczeństwo - oszuści

AliExpress i Alipay są solidnymi systemami, jeśli chodzi o bezpieczeństwo. Nie są nieomylne, ale takim mianem nie może posługiwać się żadna firma. Należy pamiętać o tym, że nawet eBay ma ogromny wyciek danych pomimo najnowszych zabezpieczeń.

Jednakże w AliExpress istnieje jedna przestrzeń, którą trudno kontrolować: proces zatwierdzania sprzedawców. W samej witrynie pojawiło się wiele raportów o oszustwach i osobach, które wyłudzają pieniądze. Centrum Bezpieczeństwa AliExpress ma sporo danych i opisanych przypadków nadużyć finansowych, a na ich podstawie stworzono poradnik, dzięki któremu unikniemy marnowania czasu i pieniędzy na nierzetelnych sprzedawców. Oto cztery najważniejsze wskazówki, którymi powinieneś się kierować, niezależnie od tego czy kupujesz kolczyki, męskie buty, damski zegarek, czy każdą inną rzecz. 

Nie kupuj produktu, którego cena jest nierealna

Naiwność ludzka jest czynnikiem, który tworzy oszustów. Zanim kupimy jakiś produkt upewnijmy się, że jego cena nie jest wzięta z kosmosu. Oczywiście przedmioty na AliExpress są tańsze niż innych sklepach, ale niemożliwym jest, żeby np. sprzęt elektroniczny miał o kilkaset dolarów lepszą cenę. Sprawdzajmy koszty w innych platformach i porównujmy je z tymi, jakie są dostępne na AliExpress.

Użyj usługi Escrow w serwisie Alipay

Escrow chroni nas na kilka sposobów. Po pierwsze, szczegóły dotyczące karty kredytowej nie są przekazywane sprzedającemu, więc nie musimy martwić się o kradzież tożsamości lub wykonywanie zakupów tą kartą przez osoby trzecie. Po drugie, płatność nie zostanie przekazana dalej, dopóki nie potwierdzimy, że otrzymaliśmy właściwy towar. Więc jeśli dostawa paczki spóźnia się lub dostaliśmy coś innego niż zamówiliśmy, to pieniądze zostaną nam bezproblemowo zwrócone w przeciągu kilku dni.

Sprawdź opinie sprzedającego przed zakupem

Jeśli sprzedający ma złe opinie, to prawdopodobnie są ku temu dowody. Bądźmy ostrożni, kiedy natrafimy na wzmianki o nie dostarczaniu lub wysyłaniu złego towaru. Unikajmy też kupowania produktów, które nie mają żadnych komentarzy.

Sprawdź dokładnie swoje zamówienie w momencie jego otrzymania

Ze względu na fakt, że system depozytowy pozwala nam podtrzymać zapłatę, dopóki nie otrzymamy zamówienia, to mamy też pełne prawo do odpakowania paczki i sprawdzenia jej zawartości. Upewnijmy się, że wszystko jest w niej zawarte i wygląda jak to, co zamówiliśmy, a jeśli kupiliśmy markowy produkt, to nie dostaliśmy podróbki.

 

Bezpieczeństwo na AliExpress - kłódka

Podsumowując: zakupy na AliExpress są bezpieczne, jeśli jesteśmy ostrożni

Dowody wskazują, że zakupy w AliExpress są rzeczywiście bezpieczne, o ile zachowujemy odpowiednie środki ostrożności, którymi powinniśmy kierować się w przypadku innych witryn internetowych. Niektóre z nich oferują więcej ochrony, ale jeśli zwrócimy uwagę na oszczędność, jaką daje nam AliExpress, to jest to fantastyczna opcja.