# # # # #

Rzeczy, których lepiej nie kupować na AliExpress

Rzeczy, których lepiej nie kupować na AliExpress

Wiecie, że kochamy AliExpress. Nie da się jednak ukryć, że niektórych produktów nie powinniśmy tam kupować. Nie chodzi tu o jakość, a o regulacje prawne, oszustwa i nasze bezpieczeństwo. Istnieją przedmioty, które lepiej zaopatrzyć się na lokalnym rynku, dotknąć je i samemu sprawdzić. Oto lista rzeczy, przed których zakupem na AliExpress powinniśmy się zastanowić.

 

 

Zawsze piszemy Wam o rzeczach, które warto kupić na AliExpress, na przykład takich jak telefon XIAOMI REDMI 5A czy kostiumy na Halloween. Dziś dla odmiany napiszemy Wam o rzeczach, których nie warto kupować na Ali. Te rzeczy lepiej kupić u nas z uwagi na to, że to my ponosimy wszelką odpowiedzialność za towar, który dostaniesz. 

 

Kaski, ochraniacze

W szczególności dotyczy to kasków motocyklowych. Produkty te w polskich sklepach potrafią osiągać zawrotne ceny, ale jest ku temu powód. Wszystkie przedmioty odpowiedzialne za nasze życie i bezpieczeństwo muszą spełniać bardzo rygorystyczne wymogi, a nie możemy mieć 100% pewności, że owa rzecz z AliExpress ma wszystkie niezbędne certyfikaty. Jeśli więc planujemy zakup kasku bądź ochraniaczy, to skontaktujmy się bezpośrednio ze sprzedawcą i poprośmy o dokładną specyfikację i dokumentację danego sprzętu.

 

Luksusowe marki odzieży

Chociaż chcielibyśmy wierzyć, że coś sygnowane znaną marką będzie prawdziwe, to niestety w 99% się zawiedziemy. Jeśli cena torebki lub bluzki od topowego projektanta ma śmiesznie niską cenę, to od razu możemy pewni tego, że to fałszywka. Gorzej jest natomiast ze sprzedawcami, którzy windują stawki i maksymalnie upodabniają swój produkt do oryginału. Zatem zamiast spędzać wiele godzin na rozszyfrowanie różnic, lepiej w ogóle porzucić pomysł kupowania luksusowych towarów na AliExpress lub na portalach aukcyjnych.

Bateria

Baterie

Baterie lepiej kupować w sklepach detalicznych i w ogóle unikać ich nabywania przez internet. W szczególności typów o dużej mocy stosowanych np. w latarkach czy wskaźnikach laserowych. Dlaczego? Ponieważ jest mało prawdopodobne, aby ich pojemność była dokładnie taka, jak deklaruje sprzedawca i istnieje możliwość braku lub nieprawidłowo zainstalowanego czujnika termicznego, który powinien się w nich znaleźć, aby wykryć przegrzanie. To nie jest najlepszy pomysł, aby ryzykować podpaleniem domu tylko po to, by zaoszczędzić kilka złotych.

 

Nasiona

Na AliExpress znajdziemy nasiona przeróżnych roślin, jednak problemy z nimi są dwa. Po pierwsze prawie nigdy nic z nich nie wyrasta. Może być po spowodowane nieodpowiednim warunkami podczas transportu lub zbyt długim magazynowaniem. Po drugie i ważniejsze - w Europie nasiona są kontrolowane przez agencje rządowe, a kupując z Chin nie mamy gwarancji, że sadzonki, będą dokładnie tym, czym chcemy. Istnieje spore ryzyko tego, że zamiast ślicznej paproci otrzymamy nasiona inwazyjnego, orientalnego chwastu, który ciężko będzie nam wytępić.

 

Tanie platynowe, złote, srebrne przedmioty

Nie się przeskoczyć faktu, że drogie surowce są po prostu… drogie! Jeśli ktoś oferuje nam platynową biżuterię w cenie takiej, w jakiej polskie sklepy mogą dać nam jedynie sztuczne zamienniki, to możemy być prawie pewni, że nie otrzymamy szlachetnego materiału.

HDD

Pamięć flash

Kupujmy je tylko z oficjalnych sklepów lub ofert z dobrą opinią. W innym przypadku narażamy się na zakup podróbek, które często nie mają dokładnej pojemności, są wadliwie skonstruowane, co często powoduje utratę danych.

 

Kable

Najlepiej sprawdzać informacje zwrotne i szukać testów oporu (mierzonych w amperach) lub kupować od sprawdzonych marek takich jak UGreen, BaseUS czy Blitzwolf. Decydując się na tani kabel możemy uzyskać sprzęt, który będzie potrzebował ogromnej ilości czasu na przesłanie danych lub prądu. W efekcie będziemy musieli czekać kilkanaście godzin na naładowanie telefonu, a przesłanie jednego zdjęcia wzbudzi tylko naszą irytację. 

 

Rzeczy droższe niż 800 zł

Ogólnie rzecz biorąc ochrona kupujących na AliExpress działa bardzo dobrze, a droższe aukcje są zabezpieczone gwarancją na kilka miesięcy lub nawet lat. Myślmy jednak realnie - bardzo mało prawdopodobne jest przesłanie przedmiotu z powrotem do Chin, aby coś naprawić lub wymienić części. Przeczytajmy więc recenzje, zbadajmy jak najlepiej produkt, a także zapoznajmy się z opiniami o danym przedmiocie.

 

Na AliExpress unikajmy również kupowania:

  • tanich noży,
  • prezerwatyw,
  • filtrów do wody,
  • sprzętu bezpieczeństwa,
  • tanich kosmetyków o niejasnym składzie.